Certification

türkçe yeterlilik sertifikasi

Turkish Proficiency Certificate

Apec Consulting carries out studies of exam development & implementation and pre-exam preparation both for the abroad citizens originated in Turkey and people who wants to certify their Turkish competence level. Turkish Proficiency Exam is developed by Turkish Language experts in accordance with European Language Framework.

Turkish Proficiency Exam:

  • Abroad citizens of Turkey and immigrants originated in Turkey can apply for C2 level Certificate of Turkish in order to be a Turkish Teacher in the country they live in.
  • Foreigners who want to study in Turkey can apply for C1 and C2 level Certificate of Turkish.
  • German citizens who want to be a certified interpreter in German Courts can apply for C2 level Certificate of Turkish.
  • German Sekunder Stufe 1 and 2 students can apply for C1 level Certificate of Turkish in order to certificate their Turkish and be exempt from other foreign languages.
  • Abroad public or private sector workers can certificate their Turkish in order to be the Representative of Turkey.
how can we help you?

You can contact us with all your support requests and with any questions you would like to receive information about.

Eğitimlerdeki felsefemiz, klasik eğitim anlayışından uzak, katılımcı odaklı ve yaygın eğitim metodolojileri ile grup sinerjisini kazanıma çevirmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda katılımcılar, eğitimi dinleyen taraf değil bizzat eğitimin içinde olan, eğitim alırken eğlenen, eğitim sonucunda yaşantısında anlamlı değişiklikler oluşturacak tecrübeler ile eğitimi tamamlarlar. Bu nedenle eğitimleri tasarlarken ve uygularken uluslararası eğitim kurumlarında kullanılan aktif, eğlenirken öğreten ve katılımcı öğretim metodolojileri kullanılır. Eğitimler katılacak grubun beklentilerine göre özel olarak tasarlanır. Dikkatin her an canlı tutulması eğitimin amacına ulaşmasını etkileyen en önemli etkenlerdendir. Dikkati motivasyonu artırıcı yöntemler kullanan uzman eğitim kadromuz ile eğlenirken öğreneceksiniz.

Eğitim Felsefemiz
APEC

For more information about certification